Predaj umelych vianocnych stromcekov na Vianoce.

Deň matiek - druhá májová nedeľa, blahoželania

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov - bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni - od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.
V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Deň matiek je medzinárodný sviatok. Odzrkadľuje sa v ňom jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky v spoločnosti. Aj keď u nás dlhú históriu nemá, každý z nás by si mal nájsť chvíľku, aby si na tú svoju matku spomenul. 

Deti v škôlkach a školách tvoria maličké darčeky pre svoje mamičky, chystajú besiedky, na ktorých recitujú o matkách básničky a pesničky. My dospelí by sme mohli svoje mamy potešiť aspoň kvetom a teplým slovíčkom "ďakujem".

Aký kvet darovať na deň matiek:

Ruža ako vyznanie:

ruže, kvety ruža, kvet ruža, kvet ruže, kvety


Medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré odjakživa kraľujú v rebríčkoch predaja každého kvetinárstva, patria ruže. Je to skutočne kráľovná kvetín, symbol lásky a krásy. Jej mýtus ako symbolu toho najčistejšieho citu sa začal budovať už v starovekom Grécku. Podľa povesti bola ruža najskôr biela a zasvätená bola bohyni lásky - Afrodite. Tá však, bežiac za svojim milým Adonisom pichla sa o tŕň a jej krv sfarbila ružu na červeno. Odvtedy je vraj práve červená ruža symbolom lásky.
Zasvätenci však varujú: práve obľúbená červená ruža je jedným z najchúlostivejších kvetov. Príčina je v jej symbolickom význame, ruža totiž obdarovanej osobe hovorí „moje srdce patrí len tebe". Preto by muži mali kyticu ruží alebo aj osamelý kvietok darovať len svojej vyvolenej. Dnes však už ruže nájdeme v mnohých farbách, od smotanovo bielej cez žltú, ružovú, lososovú až po spomínanú červenú, takže vybrať si každý môže.

Tulipán z lásky:

tulipány, kvety tulipány, kvety tulipán, kvet tulipán, kvet

Červené tulipány majú v podstate rovnaký symbolický význam ako ruže, môžu poslúžiť ako vyznanie lásky. Pôvodne bol tulipán vyšľachtený v Číne. Odtiaľ sa rozšíril do Turecka a pred 400 rokmi priviezol jeho cibuľky francúzsky botanik Clusius do Holandska, kde ho považujú za národnú kvetinu, ktorá sa pestuje po celej krajine. V Holandsku nadchol tento kvet nielen maliarov, ale aj šľachtiteľov a pestovateľov. Preto ho dnes môžeme nájsť v celej palete rôznych farieb.

Ľalia ako symbol čistoty:

lalia, kvet lalie, kvety lalia, kvet lalie, kvety

Ľalia je ideálnou kvetinou pre výnimočnú príležitosť. Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a bezmedznú lásku. Jej krásu obdivovali už egyptskí faraóni, a práve ľaliami zdobili nevesty starí Gréci i Rimania. Pre Grékov bola ľalia symbolom materstva a plodnosti. Zasvätili ju bohyni Hére, manželke boha Dia a ochrankyni manželstva a materstva. Mnohí si však jej význam spájajú s Bibliou, kde symbolizuje čistotu a pre kresťanov sa spája s pannou Máriou a inými sväticami. Vo Francúzsku sa ľalia stala kráľovskou kvetinou, nachádza sa v erbe rodu Anjouovcov a ľaliou nepohrdla ani Johanka z Arku.

Fialka je omamná s maskou skromnosti:

fialka, kvet fialky, kvety fialka, kvet fialky, kvety

Presne taká je fialka. Drobná, nežná, ale pritom ju neprehliadnete vďaka jej jedinečnej vôni, ktorej sa nedá odolať. Jej korene siahajú až do mýtickej minulosti ľudstva. Grécka bohyňa Afrodita si modrofialový kvietok obľúbila práve pre jeho omamnú vôňu, ktorá vraj vyvoláva veľké emócie. Pre Grékov bola fialka symbolom plodnosti, kresťania si ju zvolili za kvet, ktorý vyjadruje pokoru. Podľa legendy vraj vyrástla pri kríži, na ktorom dokonal Ježiš Kristus.

Narcis ohlasuje jar:

narcis, kvet narcisy, kvety narcis, kvet narcisy, kvety

Narcis, jeden z prvých jarných kvetov, je symbolom smrti a spánku, ale aj zmŕtvychvstania. Žltý kvet, pripomínajúci jarné prebúdzajúce sa slnko, je kvet symbolizujúci nenaplnenú lásku. Z gréckej mytológie je známy príbeh o Narkissovi, krásnom, ale samoľúbom mladom mužovi, do ktorého sa zaľúbila lesná nymfa Echo.
Echo, ktorá nemohla prehovoriť prvá, ale iba opakovať slová iných, sa snažila Narkissovi vyznať lásku, no ten si ju nevšímal, pretože mal oči len pre seba. Echo sa kvôli mladému krásavcovi utrápila a zostal z nej len hlas v horách. Narkissos však neušiel svojmu trestu.
Raz zbadal svoj obraz v studničke a pohľad na vlastnú krásu ho uchvátil. Ako sa nakláňal nad studničkou, spadol do nej a utopil sa. Podľa mýtu sa jeho telo premenilo na narcis, ktorý patrí medzi prvé jarné kvety, preto väčšinou rastie sám, bez spoločnosti iných kvetov.

Slnečnica:

slnečnica, kvet slnečnice, kvety slnečnica, kvet slnečnice, kvety

Ako jeden zo symbolov leta, vyjadruje slnečnica veselosť, radosť a teplo. Preto sa hodí na vyjadrenie a želanie dobrých prianí.

Orchidea je výnimočná:

orchidea, kvet orchidea, kvety orchidea, kvet orchidea, kvety

Orchidea je jedinečný kvet pre výnimočných ľudí a nevšedné príležitosti. Už odnepamäti fascinovala ľudské pokolenia a medzi rastlinami zaujíma nevšedné miesto. Orchidey sú oproti iným kvetom naozaj výnimočné, vyvinuli sa ako posledné medzi rastlinami. Zvláštne tvary kvetov a tajomstvom zahalené zákonitosti vývoja prinútili ľudí, aby im pripísali výnimočné postavenie v ríši flóry.

Gerbera:

gerbera, kvet gerbera, kvet gerbery, kvety gerbery, kvety

Gerbera - pôvodom z Ázie a Južnej Ameriky má najradšej slnečné miesta. V prenesenom význame preto aj gerbera odovzdáva krásne žiarivé posolstvo: „S tebou je život krajší!"

Karafiát = klinček = hrebíček

karafiát, kvet karafiát, kvet karafiáty, kvety karafiáty, kvety

Tak ako sa vytratil Medzinárodný deň žien, stratili svoju pozíciu aj karafiáty. Pre mnohých je to kvetina, ktorá symbolizuje obdobie komunizmu. A mnohých ľudí tiež prekvapí, že je to kvet, ktorý je možné aranžovať tak nápadito, že vo výsledku ťažko spoznáte, že sa jedná len o karafiáty.

Frézia, frézie

frézia, kvet frézia, kvet frézie, kvety frézie, kvety

Frézie majú nádherné kvety výrazných farieb s intenzívnou a krásnou vôňou. Frézie sa hodia do mnohých druhov aranžmánov či svadobných kytíc. Existujú vo všetkých farebných variantách, pričom najobľúbenejší odtieň je žltý, biely, červený a ružový.Šľachtenie frézií sa datuje od prelomu 19. a 20. storočia. Pôvodne sa mu venovali najviac v Taliansku, búrlivý rozvoj pestovania potom začal až od 70. rokov 20. storočia. V súčasnej dobe sa holandskí pestovatelia pyšnia dokonalou fréziou, ktorá má niekoľko kvetov na jednej stonke.Názov kvietku frézia je odvodený od mena lekára a botanika, ktorý sa volal Heinrich Theodor Freese, ktorý objavil rastlinu v africkom púštnom piesku. Frézie sú hľuznaté rastliny. V zime kvitnú a dorastajú do výšky 35 cm. Tieto rastliny potrebujú denne aspoň 1 hodinu priame slnečné miesto.

Antúria

antúrie, kvety antúrie, kvety antúria, kvet antúria, kvet

Antúria, tento takmer klasický kvet, ktorý nachádza dobré využitie od svadobných kytíc až po veľmi moderné aranžmány, má i „svoju" sestru, ktorá sa dá bez problémov pestovať ako izbová rastlina. Antúria je odolná, pri správnom zaobchádzaní mnohoročná izbová rastlina. Najlepšie sa jej darí na svetlom mieste, preto je vhodné ju v zime premiestniť bližšie k oknu. Najmä v lete je náročná na zálievku, počas vegetácie kvetinári odporúčajú dvakrát týždenne prihnojiť, naopak v zime je nutné zálievku obmedziť s prihliadnutím k teplote miestnosti, substrát však nesmie nikdy vyschnúť. Na jej pestovanie je vhodná izbová teplota s vyššou vlhkosťou vzduchu. Je citlivá na prievan a chlad, teplota nesmie klesnúť pod 15oC. V posledných piatich rokoch sa výrazne zvýšila obľuba črepníkových antúrií. Asi i preto, že sa na trh dostávajú rastliny v nových farbách, napríklad s hnedými alebo zelenými tulcami.

Kalanchoe

kalanchoe, kvet kalanchoa, kvet kalanchoe, kvety kalanchoe, kvet

Pôvod tejto izbovej rastliny je Madagaskar.Kalanchoe v predaji nájdete kvitnúcu po celý rok. Farebné spektrum je od bielej cez oranžovú až ružovú a červenú. Hlavné obdobie kvitnutia je od februára do júna. Ideálne miesto pre túto rastlinu je svetlé s určitou intenzitou slnečných lúčov a teplotou 18 - 20°C. V zime by teplota nemala klesnúť pod 10°C. Tvorba kvetov je najväčšia, ak sú rastliny vystavené 8 - 10 hodín počas dňa svetlu. V zime je ideálna teplota okolo 10°C. Môžu stáť i vo vykúrenej izbe, no vtedy sú výhonky dlhé a rastlina často nekvitne. Polieva sa výdatnejšie, no časové odstupy sú väčšie. Voda by nemala byť príliš tvrdá. Pred nasledujúcou zálievkou musia koreňové baly trošku preschnúť. Listy kalanchoe sú sukulentné, preto majú zásobárne vody, pomocou ktorých prečkajú aj dlhšie obdobie "smädu". Na jeseň sa zálievka redukuje tak, že sa substrát iba mierne navlhčí a medzitým sa nechá poriadne preschnúť. V lete sa pridáva do zálievky každé 3 - 4 týždne hnojivo na kaktusy. Presádza sa po skončení obdobia kvitnutia. Vyberie sa o niečo väčší črepník a vysadia sa do substrátu na kaktusy.

Gloxínia

gloxínia, kvet gloxínie, kvety gloxínia, kvet gloxínie, kvety

Gloxínia - Sinningia je nápadná rastlina s tmavozelenými, vajcovitými, jemne chlpatými listami, ktoré majú nápadnú žilnatinu. Veľké zamatové, zvončekovité kvety stoja vo zväzočkoch nad listovou ružicou. Najobľúbenejšie sú červené kvety, ale môžu byť aj biele, ružové, fialové s bielymi okrajmi alebo dvojfarebné. Gloxínie dorastajú do výšky a šírky 30 centimetrov. V prvom roku má rastlina iba niekoľko kvetov, ale v ďalších rokoch ich počet podstatne rastie. Na trhu sa objavujú na jar.Gloxínia nemá rada priame slnko, vyhovuje jej svetlé a teplé miesto, s vyššou vlhkosťou vzduchu. Aj keď má rada vlhké prostredie, je citlivá na priame kropenie. Dôležitá je dostatočná a rovnomerná zálievka, zalievame ju na misku zospodu. Vodu v miske necháme "vypiť" a až po kratšej dobe ju opäť doplníme. Stojatá voda by mohla rastline uškodiť. Počas kvitnutia ju prihnojujeme raz za mesiac fosforečným hnojivom, čo podporuje tvorbu kvetov.Gloxínie sa väčšinou pestujú ako jednoročné rastliny.

Bromélia, guzmánia

bromélia, guzmánia  bromélie, guzmánie bromélie, guzmánie bromélia, guzmánia

Bromélie sa predstavujú ako exotické, pestré, mnohotvárne, životaschopné a nápadné. Existuje nespočetné množstvo druhov a odrôd bromélií rozmanitých tvarov a veľkostí. Zakaždým niečim zaujmu. Pôvodná paleta červených a ružových farieb sa rozrástla o biele, oranžové, žlté a niektoré bromélie majú dokonca i dvojfarebné kvety. Medzi bromélie patria: Ananas, Billbergia, Crypthantus, Neoregelia a Nidularium spolu so známejšími druhmi ako sú: Aechmea, Guzmania, Tillandsia a Vriesea.
Dodržovanie následujúcich doporučení je dôležité pre zachovanie dobrého vzhľadu a kvality rastlín:
Listy nikdy nezohýbajte. Nikdy sa nedotýkajte kvetov. Skladujte ich pri izbovej teplote 16 - 24 °C. Umiestnite ich na dobre osvetlené miesto a chráňte pred priamym slnkom. Zalievajte mierne aspoň raz týždenne, čiastočne na substrát a čiastočne do listovej ružice. Pokiaľ možno, používajte vlažnú dážďovú vodu. Hnojenie hnojivom na Orchidea. Zeminu udržujte mierne vlhkú, avšak nie mokrú.
Z guzmánie odtrhávajte kvety, predlžite kvitnutie.Kvitne až do mrazov. Rozmnožuje sa bez problémov,semenami.

Zdieľať na Facebooku

Milé mamičky, babičky, vážení prítomní!

V každodennom zhone pod tlakom povinností si mnohokrát ani neuvedomujeme, ako sa striedajú dni pracovné i sviatočné. Zišli sme sa tu dnes, aby sme si pripomenuli deň, na ktorý by sme nikdy nemali zabúdať. Je to sviatok našich najdrahších bytostí - Deň matiek. To sladké a prosté slovíčko mama znie tak dôverne a blízko. Zaznie z ústočiek malého dieťatka ako prvé alebo jedno z prvých slovíčok. Jeho zmysel je mu úplne jasný aj vtedy, ak význam iných slov ešte nepozná. Veď jeho mama je prvá veľká istota, ktorú v živote má. Žilo s ňou v nežnom súzvuku ešte skôr, ako ju po prvý raz zazrelo.

Neopísateľný je pocit šťastia pri narodení dieťaťa a jeho pobudnutie v maminom náručí. Táto náruč je bezpečím, ktoré dieťa už ako dojča intuitívne hľadá a nesklame ho. Veľmi ťažko by sa dala popísať vlastnosť ženy - matky, čo to znamená prijať a brániť nový život, priniesť ho na tento svet, prebdieť mnohé noci, sledovať a starať sa o vývoj a rast svojho dieťaťa, brániť ho pred nástrahami, prežívať s ním jeho radosti, ale hlavne starosti. Aj vtedy, keď z tejto malej ratolesti bude raz dospelý človek a bude mať svoje deti, ostáva pre svoju mamu v jej srdci stále dieťaťom.

Nie je nič hrejivejšie ako „slnko" vychádzajúce z milujúceho materinského srdca. Srdcia našich mám sú pre nás záhadou. Kde sa v nich berie toľko citu, lásky, porozumenia, oddanosti, trpezlivosti, sily, obetavosti, starostlivosti a vznešenosti. Materinskú lásku snáď ani opísať nemožno. Je dobrotivá, je trpezlivá, nemyslí na zlé, trpí pre neprávosti, všetko znáša, vo všetko dúfa a všetko vydrží. Nikdy nezahynie a nedá sa ničím nahradiť.

Na záver svojho príhovoru si dovolím vás všetkých prítomných osloviť slovami básnika Milana Rúfusa:
Pane, ktorý si na nebi,
zachovaj všetkým deťom mamy.
Nech ako cesto na chlebík
im rastú v teple pod rukami.
Zachovaj nám oboch rodičov,
veď dve ruky od Teba máme.
Dve rúčky deťom stvoril Boh:
Pre ocka jednu,
druhú mame.

Oslava Dňa matiek vo svete.

Väčšinou sa v tento deň prejavuje úcta matke kvetom. V Anglicku napríklad, nechajú deti s otcom mamičku spať omnoho dlhšie a sami pripravia raňajky. Veľa rodín pripravuje na Deň matiek špeciálny obed alebo zoberú mamu do jej najobľúbenejšej reštaurácie.

V druhú májovú nedeľu oslavujú Deň matiek aj v jednej zo severných krajín, vo Fínsku. V ich jazyku sa označuje ako „äitienpäivä". Deň matiek bol vo Fínsku ustanovený na konci 20. rokov minulého storočia a ako oficiálny vlajkový deň v roku 1947. Aj vo Fínsku sú tradičný darčekom pre matky kvety a mamičky majú raňajky podávané priamo do postele. Počas dňa navštevujú deti svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych návštevou cintorína.

Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, napríklad v Argentíne až v septembri.

V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. V Škótsku tento sviatok pripadá na 26. marca, kedy sú obchody plné darčekov pre mamičky. Ako pri každom sviatku, aj pri tomto si dávajú pohľadnice s predtlačou, na ktoré dopisujú rôzne osobné želania. Neposielajú si ich, ale dávajú priamo do rúk, aby tak znásobili osobitosť a dôležitosť obdarovávanej osoby.Blahoželania:

Mami, chcem ti poďakovať za všetko, čo pre mňa robíš a chcem sa ti ospravedlniť za všetko, za to že som na teba kričala, za to, že som ťa nepočúvala a za všetko ostatné - mám ťa veľmi rada a dúfam, že mi to všetko odpustíš ospravedlňujem sa a ďakujem za všetko tvoje ...

Milá mamička!
Veľa zdravia, šťastia, dlhé roky,
sme radi že Ťa máme aj keď Ťa trošku hneváme.
To a omnoho viac Ti milá mamička želajú ...

Mamička dnes sviatok slávi,
prajeme jej šťastie, zdravie.
Tiež trochu tej lásky,
nech nemá žiadne vrásky.
Krásny deň matiek Ti milá mamička srdečne prajú ...

Vsetky kvety do ruk mamy, skladam ako drahokamy. Za jej lasku, plnu nehy, za zelene detske brehy. Za jej stedrost, starost v hlave, za dni stastne, za dni hrave, za rozpravky nad koliskou, za to, ze vzdy stoji blizko. Mamicka, prajem Ti vsetko najlepsie ku Dnu matiek.

Moja milá mamička,
vždy mi padne slzička,
keď myšlienky ma napadnú,
že ty si tam a ja tu.
Som veľmi rada,
ako si ma vychovala,
koľko veľa lásky
si mi za tie roky dala.
Ako si vždy pri mne bola,
boľačky mi pofúkala,
slzičky mi utierala,
vo všetkom mi pomáhala.
Koľko trpezlivosti si mala,
keď som vystrájala,
nikdy si sa nehnevala,
keď som Ťa zlostila.
Často na Teba myslím
a veľmi si Ťa vážim,
zato aká si, mamička,
aspoň táto básnička.
To, že Ťa ľúbim
už určite vieš,
a to, že neprestanem
to, Ti píšem tiež.
Každý rok k Tvojmu sviatku
Ti píšem báseň krátku,
aby si vedela,
že som s láskou na Teba myslela.
Ďakujem za všetko!

Pre mamičku moju milú,
ktorú nadovšetko rada mám,
veľké srdce namaľujem
a k sviatku jej ho dám.
Na Deň matiek darujem jej
jednu peknú básničku
a mamička moja bude mať
celý deň úsmev na líčku.

Šetrím si korunky, už ich mám päť,
kúpim dnes mamičke najkrajší kvet.
Pekný kvet červený, ako lienka,
ľúbim ťa, ľúbim, moja mamulienka

Pre moju maminku posielam kvetinku,
a ešte k tomu na tvár sladučkú pusinku.

Dnes je deň mamičiek
a ja myslím na tú svoju,
chcela by som byť s ňou,
no mám veľkú smolu.
Chcela by som Ťa vidieť,
pohladiť tú nežnú tvár,
dať Ti božtek na líčko,
to by bol krásny dar.
Kúpila by som Ti kvety,
tie po ktorých túžiš,
aby si mala radosť,
lebo Ty si to zaslúžiš.
Ty si ma s láskou vychovala,
zato Ti veľmi ďakujem,
vždy si tu pre mňa bola,
aj ja pre Teba vždy budem.
Aj preto Ti píšem báseň,
lebo Ťa veľmi ľúbim,
vždy budeš v mojom srdci,
to Ti hneď sľúbim.
Mamička moja milá,
chcem, aby si vedela,
že aj keď nie som s Tebou,
vždy som na Teba myslela.
Dúfam, že sa Ti to páčilo,
zo srdca som to písala,
pre najlepšiu mamičku,
aká kedy na svete bola.

Čože ti dať na pamiatku
mamka naša k tvojmu sviatku?
Nazbieral som lesné kvety,
zostavil som pekné vety.
To, čo vety nepovedia,
lesné kvety dopovedia.

Za Tvoju nehu mamička,
za Tvoju veľkú lásku,
za starosť, bozky na líčka,
za každú pribudnutú vrásku,
na Tvojej tvári, na dlaniach,
čo zrobené sú celé,
nech táto malá básnička,
tlmočí vďaky tisíceré.

Do ruky ti kvietok vkladám
moja milá mamička,
skloň sa ku mne, dám ti ešte
horúci bozk na líčka.

Milá mamička,
nech Ti tento deň prinesie toľko šťastia a radosti,
koľko lásky ty sama rozdávaš svojim najbližším po celý čas!
Prajem Ti krásny Deň matiek.

Mamička, mamička,
dám Ti pusu na líčka
k Tvojmu dnešnému sviatku
z lásky aj kvietok na pamiatku.

Moja milá mamička,
pobozkám ťa na líčka,
veď som ešte maličká,
ale keď raz vyrastiem
vo všetkom ti pomôžem.

Mám rád kvety, ľúbim vtáčiky,
každú hračku maličkú,
lež najväčšmi zo všetkého
ľúbim svoju mamičku.

Mamka moja zlatá, mamka, mamička,
tebe patrí táto prekrásna kytička.
Nech ti povie každý lupienok aj kvet,
že si mamička, môj celučičký svet.

Mamička moja, bez zbytočných fráz a skratiek,
prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek.

Tej najmilšej a najzlatšej maminke k sviatku,
s prianím všetkého najlepšieho pre radosť a na pamiatku.

Vitajte mamičky

Vitajte nám, vitajte nám
mamy, mamky, mamičky.
Zasmejte sa, pozdvihnite
starostlivé hlavičky.
Dnes je veľký sviatok,
mala by tu hudba hrať.

Snežienky a konvalinky,
mali by tu rozváňať.
Vy však skromné mamičky,
málo ku šťastiu žiadate,
stačí vám, keď veľkú lásku
vašich detí poznáte.

Moja mama

Usmiata je každý deň,
z lásky jej kvet prinesiem.
Od narodenia mi je vzácna,
je to predsa moja mama.

Mamičkám

Dostal som do daru
ozajstnú gitaru.
Teraz na nej zahrám
všetkým dobrým mamám.
No len mojej budem hrať,
ako ju mám veľmi rád.

Chlapec malý

Všetci na mňa povedali,
že som ešte chlapec malý.
Malý tam - malý sem
ja si ľahko pomôžem.
Podložím si stoličku
a pobozkám na tvár mamičku.

Pre mamičku

Všetko spravím pre mamičku, lebo ju mám rád,
postavím sa na stoličku, poumývam riad.

Mamka

Mamka moja, mamka zlatá.
Ty by si si zaslúžila,
aby všetky kvietky v poli,
kvitli iba tebe kvôli.

Ktože mi

Ktože mi môj prštek boľavý pofúka?
Ktože ma posmelí, keď zbadám pavúka?
Ktože mi do vláskov mašličku uviaže?
Ktože mi na chlebík masielko namaže?
Ktože mi vysuší slzičku na líčku?
Ktožeby? No ktože? Zavolám mamičku.

Deň matiek

Je deň matiek, mamka,
mamička drahá,
prijmi od synáčka
želanie zdravia.

Deň matiek svätíme
a ty si matka,
dovoľ mi objať ťa,
mamička sladká.

Vo Veníne

Vo Veníne pri potôčku
odtrhol som fialôčku.
Čo myslíte? Komu asi?
Mojej mamke, rád ju mám,
ja jej prvý kvietok dám.

Náruč kvetov

Nesiem, nesiem náruč kvetov,
trhal som ich všetky sám.
Až ich mojej z najmilejších
maminôčke dám.

Mama

Mama - to slovo krásne,
až pri tom človek žasne.
Vyslovujem ho každý deň
a pri tom sa usmejem.
Si ako krásny sen,
čo zalial našu Zem.
Na každý žiaľ máš liek,
vôkol teba počuť smiech.

Mamine ruky

Prečo sa chveje osika?
Lebo sa jej vetrík dotýka.
A ktože je, kto na vine,
že sa chvejú ruky mamine.
To sú ale smiešne otázky.
Tie ruky sa chvejú od lásky.

Každá matka

Každá dobrá matka,
v žiali dieťa hladká.
Má ho veľmi rada -
keď je preč, tak ho hľadá.
Keď má dieťa horúčku,
tak ho drží za rúčku.
Naučí ho svojej reči,
nenechá ho v nebezpečí.

Poklad zlatý

Ja mám mamku, mamičku,
ráno varí kávičku.
Izbu riadi, čistí šaty,
ja mám mamku, poklad zlatý.

Krásny kvet

Mäkká je trávička,
vonný je kvet,
jasná je hviezdička,
sladký je med,
dobrá je mamička,
bozkám ju na líčka.

MAMIČKE

Každý deň mamička zlatá, vždy a vždycky znova,
žiada sa mi povedať ti tie najkrajšie slová.
Jemné, nežné ako dúha a prekrásne ako kvietky,
ale márne hľadám slová, neschopné sú všetky.
Vyjadriť ,čo v srdci chovám ako ťa ja rada mám.
Daj mi líčko, miesto slov ťa vrúcne pobozkám.

DARČEK PRE MAMIČKU.

Rozmýšľal som celý deň, čo ti mamka darujem.
Otvoril som pokladničku, chytil som sa za hlavičku,
Korunky som všetky minul, na sladkosti na zmrzlinu,
Vtom ručičky moje vravia, že ti pekný darček spravia.
Šikovné sú, veď to vieš, dnes si darček pozrieť smieš.
Spravil som ho z lásky, mama, veď to dobre vieš aj sama.

POVEDZ MI, MAMIČKA...

Povedz mi, mamička, aké to rúčky máš,
keď ty svoju prácu ,vždy dobre vykonávaš?
Povedz mi mamička, aké to srdce máš.
Keď sa s toľkou láskou so mnou zaoberáš?
Ja v svojom srdiečku vždy budem túžbu mať,
Mamulienka drahá, chcem sa ti podobať.

Dnešný sviatok Mamička, mamička, dám Ti pusu na líčka k Tvojmu dnešnému sviatku z lásky aj kvietok na pamiatku. Mamičke Milá mamička, nech Ti tento deň prinesie toľko šťastia a radosti, koľko lásky ty sama rozdávaš svojim najbližším po celý čas! Prajem Ti krásny Deň matiek. Kvet červený Šetrím si korunky, už ich mám päť, kúpim dnes mamičke najkrajší kvet. Pekný kvet červený, ako lienka, ľúbim ťa, ľúbim, moja mamulienka. Kvietok do ruky Do ruky ti kvietok vkladám moja milá mamička, skloň sa ku mne, dám ti ešte horúci bozk na líčka. Za Tvoju nehu mamička, za Tvoju veľkú lásku, za starosť, bozky na líčka, za každú pribudnutú vrásku, na Tvojej tvári, na dlaniach, čo zrobené sú celé, nech táto malá básnička, tlmočí vďaky tisíceré. Želanie zdravia Ku Dňu matiek, mamička drahá, prijmi od synáčka želanie zdravia. Všetky kvety do rúk mamy, skladám ako drahokamy. Za jej lásku, plnú nehy, za zelené detské brehy. Za jej štedrosť, starosť v hlave, za dni šťastné, za dni hravé, za rozprávky nad kolískou, za to, že vždy stojí blízko. Mamička, prajem Ti všetko najlepšie ku Dňu matiek. Milovanie mamičky Mám rád kvety, ľúbim vtáčiky, každú hračku maličkú, lež najväčšmi zo všetkého ľúbim svoju mamičku. Len pre Teba mamička Moja milá mamička, vždy mi padne slzička, keď myšlienky ma napadnú, že ty si tam a ja tu. Som veľmi rada, ako si ma vychovala, koľko veľa lásky si mi za tie roky dala. Ako si vždy pri mne bola, boľačky mi pofúkala, slzičky mi utierala, vo všetkom mi pomáhala. Koľko trpezlivosti si mala, keď som vystrájala, nikdy si sa nehnevala, keď som Ťa zlostila. Často na Teba myslím a veľmi si Ťa vážim, zato aká si, mamička, aspoň táto básnička. To, že Ťa ľúbim už určite vieš, a to, že neprestanem to, Ti píšem tiež. Každý rok k Tvojmu sviatku Ti píšem báseň krátku, aby si vedela, že som s láskou na Teba myslela. Ďakujem za všetko!

Krátky príbeh ku Dňu matiek

Malý chlapec sa spýtal mamy: "Prečo plačeš?"
"Pretože som žena," povedala mu.
Nerozumiem!" povedal syn.
Jeho mama ho len objala a povedala: "A nikdy ani neporozumieš."
Neskôr sa chlapec opýtal svojho otca: "Prečo sa mi zdá, že mama plače bez dôvodu?"
"Všetky ženy plačú bez dôvodu," bolo všetko, čo mohol otec odpovedať.
Malý chlapec vyrástol a stal sa mužom, avšak stále nerozumejúc, prečo ženy plačú.
Nakoniec zavolal Bohu a keď sa dovolal, spýtal sa:
" Bože, prečo sa ženy rozplačú tak ľahko??"
Boh odpovedal: " Keď som urobil ženu, musela byt výnimočná.
Urobil som jej PLECIA dosť silné na to, aby uniesla váhu sveta,
ale natoľko jemné, aby poskytovali pohodlie.
Dal som jej vnútornú SILU, aby vydržala pôrod dieťaťa a odmietnutie,
ktoré veľa ráz okúsi od svojich detí.
Dal som jej TVRDOSŤ, ktorá jej pomôže stále pokračovať,
keď sa všetci ostatní vzdávajú, a starať sa o svoju rodinu
napriek chorobám a únave, bez sťažovania sa.
Dal som jej CIT milovať svoje deti za všetkých okolností, dokonca aj vtedy,
ak ju jej dieťa hlboko ranilo.
Dal som jej ODVAHU prijať svojho manžela napriek jeho chybám
a sformoval som ju z jeho rebra, aby chránila jeho srdce.
Dal som jej MÚDROSŤ, aby vedela, že dobrý manžel nikdy neraní svoju ženu,
ale niekedy skúša jej silu a rozhodnosť - stáť vedľa neho bez výhrad.
A nakoniec som jej dal SLZU, ktorú vyroní, ktorá je výlučne jej,
aby ju použila kedykoľvek ju bude potrebovať, aby to zvládla.
Na tú slzu má naozaj právo, nik nevydrží bez slova toľko ako žena!
Krása ženy nie je v šatách, ktoré nosí, v postave, ktorú má, ani v spôsobe, akým si češe vlasy.
Krása ženy - matky musí byť v jej očiach, pretože tie sú bránou k jej srdcu, miestu, kde sídli láska.
...dajte si veľký pozor, aby ste nerozplakali matku, lebo Boh počíta jej slzy!
Žena vyšla z mužovho rebra, nie z jeho nôh, aby bola pošliapaná,
nie z jeho hlavy, aby bola povýšenecká, ale z jeho boku, aby mu bola rovnou...
Z miesta pod ramenom, aby bola chránená, a vedľa srdca, aby bola milovaná...
Preto si všetky zaslúžia našu lásku, za ich trpezlivosť, silu, múdrosť, cit, a vytrvalosť.
Prosím, daj toto vedieť všetkým mužom, ktorí ešte nevedia, prečo ženy plačú.
PS: Možno je to práve kvôli nim!

deň matiek

Zdieľať na Facebooku

umely vianocny stromcek, umele vianocne stromceky, predaj, obchod, eshop

Vianoce sú
v Nedeľu
a to za:

Dní Hod Min Sek

Predajňa Trnava TU
Máme rozložené všetky vianočné stromčeky.
V prípade záujmu si stromčeky pozrieť a zakúpiť nás prosím vopred kontaktujte. -----viac info-----
Po.Ne. - tel. dohodou 0904 514 458

 Vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní a vrátenie peňazí SAMOZREJMOSŤOU. 

Za Náš obchod odporúčame:
full celá 3D jedľa

vianocne-stromceky-borovice-klasik osnezeny-vianocny-stromcek-zasnezeny-so-snehom-borovica jedla-umely-vianocny-stromcek-cely-3d-ihlicie smrekovy-umely-vianocny-stromcek-3d-ihlicie husty-umely-vianocny-stromcek-3d-ihlicie uzky-umely-vianocny-stromcek-tuja-3d-ihlicie

Predajna umele vianocne stromceky Trnava

kamenna predajna vianocnych stromcekov v Trnave

predaj vianocne stromceky Trnava

Vianocne stromceky Trnava predajna

predaj vianocnych stromcekov v Trnave

predajna vianocnych stromcekov Trnava

KATEGÓRIE:

Všetky stromčeky

Celé 3D stromčeky
3D stromčeky
Klasické stromčeky

Jedle
Smreky
Borovice
Biele
Zasnežené
Strieborné
Úzke Tuje

90 cm
120 cm
150 cm
180 cm
210 cm
220 cm
240 cm
250 cm
270 cm

VIANOČNÉ STROMČEKY:

Jedľa celá 3D
Smrek celý 3D
Borovica celá 3D

Borovica Klasik
Zasnežená borovica

Smrek hustý 3D

Úzka Tuja celá 3D smrek
Úzka Tuja celá 3D jedľa
Úzka Tuja klasik
Úzka Tuja zasnežená biela

Jedľa 3D+2D
Smrek 3D+2D
Borovica 3D+2D
Rozmanitý 3D+2D

Celá snehová
Celý biely
Zasnežený 3D+2D
So šiškami

Smrek natura celý 3D
Smrek natura 3D+2D
Smrek sibírsky
Smrek zasnežený 3D+2D
Tajga 1 jedľa 3D
Tajga 2 smrek 3D
Nevada smrek 3D

moderne-umele-vianocne-stromceky-3d-konariky úzky vianočný stromček do úzkych priestorov  

©2024 | Zákaz kopírovania | NaVianoce.sk | info (a) navianoce.sk